1 września – pamiętamy!

1 września – pamiętamy!

02.09.2020
print

„Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć tracą przyszłość.” Takie słowa widnieją na bramie wejściowej Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

Pamięć o przeszłości nakazuje spotykać się m.in. w takich miejscach jak Kwatera Ofiar Terroru Hitlerowskiego, aby przypomnieć bardzo ważną dla narodu polskiego datę – 1 września 1939 roku. To właśnie w tym dniu rozpoczął się największy i najtragiczniejszy w historii konflikt zbrojny. 1 września 2020 roku obchodzimy 81 rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń.

W kampanii wrześniowej zginęło ponad 70 tysięcy polskich żołnierzy. Był to początek naszej narodowej martyrologii. Największy w historii świata konflikt zbrojny pochłonął 72 miliony ludzkich istnień. Polska odniosła procentowo największe straty wśród państw walczących.

W kraju okupywanym przez Niemców narastał terror, wielu ludzi stracono w egzekucjach, obozach koncentracyjnych, zamordowano podczas przesłuchań lub zabito skrytobójczo. Tak zginęło około 6 mln Polaków, czyli niemal 16% przedwojennej ludności kraju.

Historia II wojny światowej tkwi w świadomości większości Polaków jako najważniejszy moment w historii Polski. Pamięć o ofiarach, wydarzeniach i bolesnych doświadczeniach ludzkości powinna trwać.

1 września wspominamy smutną rocznicę nie tylko naszej narodowej, ale także światowej tragedii, rocznicę zwycięstwa nienawiści i agresji. Dla uczczenia pamięci wszystkich ofiar II wojny światowej na Kwaterze Ofiar Terroru Hitlerowskiego w Walimiu zapłonęły znicze i złożone zostały kwiaty.

print