10 października – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10.10.2019
print

 

Święto to zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, pomoc osobom chorym z naszego otoczenia, ulepszania opieki medycznej nad chorymi psychicznie i na wszystkie sprawy dotyczące zaburzeń psychicznych.

„Pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka”  – tak zdrowie psychiczne definiuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Warto zwrócić uwagę, ze zdrowie psychiczne nie jest jednoznaczne z brakiem choroby psychicznej. W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty kiedy jest “ciężko na duchu”. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na gorszy samopoczucie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in takie objawy jak obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Są to nieuniknione stany, jednakże dobrze jest nie lekceważyć ich, gdyż utrzymujące się dłużej tego typu objawy mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych.

Choroby psychiczne, inaczej zaburzenia psychiczne są coraz bardziej powszechne. Umysł człowieka jest tak samo podatny na choroby jak ludzkie ciało. Żyjemy coraz szybciej, mamy coraz więcej problemów – nic dziwnego, że znajdują one ujście w naszej psychice. Choroby psychiczne powodują ogromny dyskomfort i cierpienie, utrudniają funkcjonowanie w społeczeństwie.

Już Leonardo da Vinci zauważył, że „Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł.” Dlatego zawsze:

  • reagujmy uśmiechem na uśmiech innych osób,
  • bądźmy mili dla wszystkich
    Udowodniono naukowo, że śmiech wpływa pozytywnie na człowieka, między innymi przyspiesza proces zdrowienia, relaksuje. Na tym założeniu bazuje śmiechoterapia. Zatem UŚMIECHNIJ SIĘ  i spraw, aby osoby w twoim otoczeniu miały wiele powodów do radości.  Nie zawsze “bierz życie na serio” i czasem pośmiej się z siebie samego.

 

print