25 – lecie Sztolni Walimskich.

25 – lecie Sztolni Walimskich.

17.01.2020
print

Sztolnie Walimskie obchodzą srebrny jubileusz.  Od uroczystego otwarcie obiektu, w dniu 23 stycznia 1995 roku, mija właśnie 25 lat.
Z okazji rocznicy, w czwartek 23 stycznia 2020 roku, w ramach Dni Otwartych Sztolni Walimskich, będzie można bezpłatnie zwiedzić podziemia, a także obejrzeć wystawę przygotowaną specjalnie na tę okazję.
Pierwsze prace porządkowe, które miały doprowadzić do otwarcia sztolni,  zaczęto  latem  1993 roku, a we wrześniu 1994 r. rozpoczęto przystosowanie podziemi do potrzeb turystycznych. Już po otwarciu obiektu, pojawiły się kolejne pomysły na zagospodarowanie terenu, m.in. pojawił się most Baileya, a przy sztolni nr 1 wybudowano pawilon, którego otwarcie nastąpiło w listopadzie 1996 r.
Sztolnie Walimskie to niedokończony podziemny kompleks „Riese” w Górach Sowich, budowany   przez nazistowskie Niemcy w czasie drugiej wojny światowej. Nie można zapomnieć, że obiekt spełnia ważną rolę w edukacji historycznej, dotyczącej holokaustu, ponieważ budowa „Riese”, to miejsce pamięci pomordowanych więźniów i robotników przymusowych. Więcej na temat rocznicy otwarcia podziemi i historii drugiej wojny światowej będzie można dowiedzieć się w ramach Dni Otwartych 23 stycznia br. Serdecznie zapraszamy!

print