Wytwórcy/Twórcy – cz.4 wywiad z Jadwigą Stach

dsc00086Na terenie Gminy Walim mieszka i pracuje wielu ludzi tworzących ciekawe przedmioty, pamiątki, dzieła, a także wytwarzających wyroby, żywność itp. Chcielibyśmy przybliżyć tych ludzi wszystkim mieszkańcom i odwiedzającym naszą gminę.  Dziś przedstawiamy Jadwigę Stach.


Jadwiga – tworząca piękne przedmioty
Jadwiga Stach mieszka w Jugowicach od 13 lat, a od 8 lat tworzy dekoracje okolicznościowe. Najpiękniejsze z nich to anioły. W przyszłości chciałaby być w grupie zaawansowanych rękodzielników. Znakiem rozpoznawalnym Jadwigi jest decoupage.

 

A.I. – Czym jest dla Pani tworzenie dekoracji okolicznościowych? Sposobem na życie, źródłem utrzymania, a może hobby?

J.S.- Uważam, że w życiu najważniejsze są trzy rzeczy: zdrowie, miłość, i pasja, która napędza do działania. Warto żyć z pasją i robić w życiu to, co sprawia nam radość. Zwrot rękodzieło niektórym kojarzy się z czymś staroświeckim a tak naprawdę jest to dziedzina, która zaczęła się na nowo rozwijać. Nie robię swoich prac dla zysku. Oczywiście fajnie jest, jeśli prace się sprzedają. Ale zwykle po opłaceniu stoisk niewiele zostaje. Rękodzieło to twórcze zajęcie, które może być sposobem na stres czy miłe spędzenie czasu (oczywiście trzeba to kochać i czuć).

 

A.I. – Czy ktoś pomaga Pani w tej pracy?

J.S.- Tak oczywiście, mój mąż, gdyż bez jego pomocy nie za wiele bym wykonała. Tworzymy jedność w życiu, jak i w pracy, uzupełniamy się w pełni. Moje prace są wykonywane na drewnie. Cała stolarka ciąży na drugiej połowie, a moją rolą jest rysowanie, decoupage oraz cała charakteryzacja.

 

A.I. – Jakiego typu rękodzieło powstaje w Pani rękach?

J.S.- Decoupage i nie tylko.Wykonuję również stroiki okolicznościowe.

 

A.I. – Gdzie nauczyła się Pani wykonywać te piękne ozdoby?

J.S.- Zauroczyła mnie technika decoupage i powoli dochodziłam do tego sama.

 

A.I. – Czy decoupage jest trudną techniką ozdabiania przedmiotów?

J.S.- Jest to praca wymagająca spokoju i cierpliwości. Nie lada trudu trzeba sobie zadać, aby wykonać jednego anioła. Decoupage, to technika ozdabiania różnych przedmiotów, takich jak drewno, metal, szkło, tkanina, plastik,ceramika. Ja swoje decoupage wykonuję, jak wcześniej wspomniałam, w drewnie, które przygotowuje mój mąż. Do drewna przyklejam na odpowiednio spreparowaną powierzchnię różne wzory wycięte z papieru. Gdy już cieszy mnie widok wzoru, który wykonałam, pokrywam go wieloma warstwami lakieru tak, aby stworzony przeze mnie wzór wtopił się całkowicie w warstwę lakieru i nie był wyczuwalny pod palcami. Wówczas wygląda jak namalowany.

A.I. – Skąd pochodzi to tak trudno brzmiące słowo decoupage?

J.S.- Dla mnie to słowo nie brzmi trudno. Kojarzy mi się z wielką przyjemnością i pięknem. A samo słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika „decouper”, co dosłownie znaczy wycinać.

A.I. – Jakie zdobienia podobają się ludziom najbardziej?

J.S.- Kwiaty, bardzo różne, ale najbardziej lawendy, a także róże i oczywiście najwdzięczniejsze kwiaty polne.

dsc00088 DSCF0227 DSCF0228

A.I. – Gdzie można podziwiać Pani prace?

J.S.- Na dzień dzisiejszy w niewielu miejscach. Najczęściej wystawiam je na stoiskach przy okazji różnych wydarzeń organizowanych w Gminie Walim przez urząd czy Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu. Dla mnie są to miłe imprezy. Otrzymuję wówczas, od ludzi uczestniczących w wydarzeniach gminnych, wiele ciepłych słów – słów podziwu dla mojej pracy.

A.I. – Czy zna Pani inne osoby, które wykonują podobne zdobienia?

J.S.- Osobiście nie. Ale prace w tej technice są coraz bardziej popularne. Wykonuje je coraz więcej osób.

A.I. – Czy chciałaby Pani zorganizować się z nimi w grupę twórców?

J.S.- Tak, bardzo bym chciała.

A.I. – Może warto wraz z innymi osobami założyć własną działalność. Czy planuje Pani takie przedsięwzięcie?

J.S.- Bardzo bym sobie tego życzyła. Chciałabym prowadzić działalność z innymi osobami, ale nie sama. Obawiam się, że koszty działalności indywidualnej nie pozwolą mi wyjść na plus.

A.I. – Czy można powiedzieć o Pani – Jadwiga od tworzenia pięknych przedmiotów?

J.S.- Skromnie odpowiem – ogromną uwagę przyciągają nasze anioły i słyszy się:, „O jakie piękne!” – Chyba coś w tym jest.

 

Dziękuję za rozmowę

Rozmowę przeprowadziła Aleksandra Ignaszak

Uwaga:

Jeśli ktokolwiek z Państwa chciałby sam się zaprezentować lub zna osobę, którą warto przedstawić – prosimy o kontakt z Sekretarzem Gminy lub Specjalistą ds. Promocji Gminy.

Tel. 74 8494 340