Wytwórcy/Twórcy – cz.5 wywiad z Anną i Ryszardem Dutka

0000002Na terenie Gminy Walim mieszka i pracuje wielu ludzi tworzących ciekawe przedmioty, pamiątki, dzieła, a także wytwarzających wyroby, żywność itp.Chcielibyśmy przybliżyć tych ludzi wszystkim mieszkańcom i odwiedzającym naszą gminę. Dziś przedstawiamy Annę i Ryszarda Dutka.

Anna i Ryszard Dutka mieszkają w Dziećmorowicach od 11 lat a od 23 lat modelują i zdobią porcelanę. Od 2011 roku prowadzą sklep „Ardik” w Galerii Auchan w Wałbrzychu, w którym można kupić ich porcelanowe wyroby oraz kawy i herbaty z całego świata. W przyszłości chcieliby, aby ich marka była rozpoznawalna w całej Europie. Znakiem charakterystycznym Anny i Ryszarda jest ptak dudek, który charakteryzuje ich wyjątkowe i niepowtarzalne wzornictwo.


– Czym jest dla Państwa tworzenie porcelanowych wyrobów? Sposobem na życie, źródłem utrzymania a może hobby?

A. i R. D. – Na początku był to sposób na życie i źródło utrzymania, ale z czasem stało się też hobby. Nieustannie poszukujemy inspiracji, nowych pomysłów na nasze fasony ceramiczne, nasze nowe dekoracje. Biorąc pod uwagę fakt, że poświęcamy temu każdą wolną chwilę, to musi być z pewnością hobby.

– Kiedy postanowili Państwo otworzyć pracownię?

A. D. – To były czasy, kiedy „startowała” wolna gospodarka. W tym czasie ja pracowałam w szkole, jako nauczycielka i niewiele zarabiałam. Mąż z kolegą prowadził firmę podobną do obecnej naszej. Postanowiliśmy skorzystać z doświadczenia męża i stworzyć coś swojego, spróbować własnych sił. Wówczas powstała firma „Ardik”.

– Gdzie nauczyli się Państwo modelarstwa i zdobnictwa porcelany?

A. D. – Mąż nauczył się modelarstwa pracując w wałbrzyskiej Fabryce Porcelany „Krzysztof”. Miał dobrych i doświadczonych nauczycieli. To byli ,,starzy ” fachowcy, którzy potrafili wspaniale modelować. Razem naukę rozpoczynaliśmy pracując prawie 4 lata w byłym NRD /Henneberg Porzellan Ilmenau/. Te 4 lata było dla nas bardzo dużym doświadczeniem. Nauczyliśmy się naprawdę wiele w zawodzie ceramika.

– Czy modelarstwo jest trudne?

A. D. – Na pewno, nie jest to najłatwiejsze zajęcie. Trzeba mieć zdolności manualne i dużo cierpliwości. Mąż od zawsze lubił prace artystyczne – dobrze maluje, majsterkuje, nawet potrafi szyć i robić na drutach, więc uczenie się modelarstwa było dla niego czystą przyjemnością. Mówi, ze praca na modelarni jest dla niego odpoczynkiem, formą relaksu.

– Jakie wyroby obecnie podobają się klientom najbardziej?

A. i R. D. – Każdy towar ma swojego klienta. Młodym ludziom podobają się nowoczesne kształty i wzornictwo. Dla nich mamy fasony o kształtach kwadratowych. Starsi wolą coś bardziej tradycyjnego. Dla nich są fasony okrągłe i owalne, a dla wszystkich mamy fasony typu falbanka.

– Gdzie można podziwiać Państwa prace?

A. i R. D. – Od września prowadzimy sklep w galerii Auchan w Wałbrzychu. Tam, obok herbat i kaw z całego świata, sprzedajemy nasze wyroby. Ponieważ produkujemy głównie kubki i filiżanki, to asortyment herbat i kaw doskonale do nich pasuje. Bardzo cieszy nas uznanie klientów, którzy odwiedzając nasz sklep chwalą wystrój i są bardzo zdziwieni, że te produkty są wykonywane przez nas osobiście i przede wszystkim, że są nasze polskie.

– Jakie plany w zakresie wzornictwa mają Państwo na przyszłość?

A. i R. D. – W dalszym ciągu mamy ochotę robić coś nowego, tworzyć nowe fasony, które będą podobać się, a wręcz zachwycać naszych klientów. Może poszerzymy ofertę w sklepie o zioła, które będą parzone i podawane w naszych porcelanowych naczyniach?

– Czy można stwierdzić, że porcelana jest Waszą pasją życiową?

A. i R. D. – Nasz dzień pracy zaczyna się o 7 rano, a kończy zwykle o godzinie 22. Pracujemy oczywiście po to, żeby zarobić na życie, ale pracujemy z przyjemnością, mimo że nie zawsze jest z górki. Więc jak to inaczej nazwać jak nie pasją? Może nie aż tak poważnie pasja, ale tak bardziej miękko taka sobie pasyjka:)

– Słyszałam, że jedno z Waszych dzieci przejęło po Was pasję, czy pasyjkę jak wolicie?

A. i R. D. – Tak, bardzo nas to cieszy, że potrafiliśmy, naszą starszą córkę Idę, zainteresować na tyle mocno, że poszła w nasze ślady. Ida ukończyła Wydział Ceramiki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obecnie prowadzi swoją firmę „Idad”, w której między innymi robi to, co my robimy już od 23 lat – szmat czasu.

– Czy chcieliby Państwo coś dodać? 

A. i R. D. – Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia naszego sklepu. Polubcie nas na facebooku. Dla naszych fanów mamy promocje. Zatem do zobaczenia przy porcelanowych wyrobach, wykonywanych naszymi rękoma.

Dziękuję za rozmowę 
Rozmowę przeprowadziła Aleksandra Ignaszak 

2012-05-14-(1) filizanki--ART MIX-FIL- sklep1

 

 

 

Uwaga:

 

Jeśli ktokolwiek z Państwa chciałby sam się zaprezentować lub zna osobę, którą warto przedstawić – prosimy o kontakt z Sekretarzem Gminy lub Specjlistą ds. Promocji Gminy.

Tel. 74 8494 340