Wytwórcy/Twórcy – cz.6 wywiad z Krzysztofem Motowilczukiem

Krzysztof-z-zonaNa terenie Gminy Walim mieszka i pracuje wielu ludzi tworzących ciekawe przedmioty, pamiątki, dzieła, a także wytwarzających wyroby, żywność itp. Chcielibyśmy przybliżyć tych ludzi wszystkim mieszkańcom i odwiedzającym naszą gminę. Dziś przedstawiamy Krzysztofa Motowilczuka.

Krzysztof – prowadzący Gospodarstwo Agroturystyczno – Ekologiczne “Słoneczna Dolina” 

Krzysztof Motowilczuk mieszka w Walimiu od 29 lat, a od 2006r. prowadzi własne gospodarstwo, które to w 2007r. zostało powiększone o gospodarstwo przejęte od rodziców. Od dwóch lat w pracę na gospodarstwie wciągnął żonę. Razem produkują w nim również sery. W przyszłości chciałby rozwinąć małżeńską działalność, inwestując w maszyny, urządzenia i zabudowania.Znakiem rozpoznawalnym gospodarstwa są Sery Włodarskie
z mleka krowiego i koziego.

– Czym jest dla Pana „Słoneczna Dolina? Sposobem na życie, źródłem utrzymania a może pasją?

K. M. – ”Słoneczna Dolina”, można powiedzieć jest dla mnie wszystkim, na pewno sposobem na życie. Jest też źródłem dochodu dla mojej rodziny, no i pasją, bo aby w obecnych czasach gospodarować w górach, trzeba być pasjonatem. Tu się urodziłem i wychowałem, tu się urodziła moja córeczka, czuję się związany, oczywiście pozytywnie związany ze „Słoneczną Doliną”.

– Kiedy postanowił Pan produkować sery?

K. M. – Po przejęciu gospodarstwa od rodziców w 2007r. postanowiłem kontynuować produkcję serów i rozwijać ją. W 2010r. wybudowałem oborę i mikro serowarnię.

– Czy produkcja serów jest trudna?

K. M. – Produkcja serów wymaga dyscypliny, ścisłego przestrzegania receptur, w celu utrzymania powtarzalności produktu. Jeśli jest się wcześniej odpowiednio przygotowanym, to raczej nie przysparza dużych trudności. O nasze wcześniejsze przygotowanie, moje i mojej żony, zadbał mój tato. Dopingował nas do uczestnictwa w wyjazdach szkoleniowych do ekologicznych serowarni w Niemczech, Polsce i Czechach. Tam porównywaliśmy swoją technologię i receptury z innymi gospodarstwami i serowarniami.

– Sery są bardzo różne. Jakie sery produkowane są w Pana gospodarstwie?

K. M. – Produkujemy Sery Włodarskie z mleka krowiego i koziego podpuszczkowe. Są to sery: białe, z ziołami, wędzone i dojrzewające.

– Gdzie można kupić sery produkowane w Pana gospodarstwie?

K. M. – Sery można kupić bezpośrednio w naszym gospodarstwie lub okazjonalnie – na festynach organizowanych na terenie gminy Walim.

– Które sery klienci lubią najbardziej?

K. M. – Jedni lubią wędzone z mleka krowiego, bo kojarzą się im z oscypkami? Są tacy, którzy kupują tylko sery kozie, a inni są koneserami sera dojrzewającego, który to posiada specyficzny ostry smak i zapach.

– Jakie ma Pan plany w związku z produkcją serów?

K. M. – Pragnę utrzymać ciągłość produkcji. Obecnie, przy małej obsadzie stada, jest to problem. Planuję zwiększyć ilość i asortyment wytwarzanych serów.

– Proszę mi zdradzić, jakie Pan jada sery?

K. M. – Z naszej produkcji preferuję ser z mleka krowiego, biały opiekany w panierce i wędzony w tostach, oraz biały ser kozi w sałatce ziołowej. Nie gardzę też serami innych producentów.

– Czy chciałby Pan coś dodać?

K. M. – Tak. Zapraszam wszystkich do odwiedzenia naszego Gospodarstwa Agroturystyczno – Ekologicznego w Walimiu przy ul. Kolonia Górna 6, mieszczącego się w pięknym, malowniczym miejscu i nie bez racji nazwanym „Słoneczna Dolina” i oczywiście do odwiedzenia naszej strony www.motowilczuk.pl

Dziękuję za rozmowę.

Rozmowę przeprowadziła Aleksandra Ignaszak

agroturystyka połprodukty sery słoneczna-dolina

Uwaga:

Jeśli ktokolwiek z Państwa chciałby sam się zaprezentować lub zna osobę, którą warto przedstawić – prosimy o kontakt z Sekretarzem Gminy lub Inspektorem ds. Promocji Gminy.

Tel. 74 8494 340