Ekologiczne inicjatywy w Gminie Walim

W dniu 18 lutego 2016 roku w Szczawnie Zdroju odbyła się konferencja zorganizowana przez Forum Aktywności Lokalnej oraz Dolnośląski Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej w  celu upowszechnienia rezultatów przedsięwzięcia pod nazwą “Dolnośląski Eko kalejdoskop”.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż dwie spośród dwudziestu ekologicznych inicjatyw obywatelskich powstałych w powiecie wałbrzyskim , sfinansowanych ze źródeł Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,  zrealizowano na terenie Gminy Walim, a mianowicie:

  • Mój Eko Ogród – zlokalizowany w Walimiu, przy ul. Wyspiańskiego 9

Głównym celem powstania Eko Ogrodu było utworzenie “stołówki” dla owadów zapylających, co wpłynęło na podtrzymanie ich populacji na terenie Gór Sowich. Stworzona została enklawa rzadkich roślin charakterystycznych dla terenu Gór Sowich: jest to swoista baza genetyczna dla utrzymania populacji tych roślin. W wyniku realizacji tej inicjatywy lokalna społeczność zyskała nowe miejsce do odwiedzenia podczas spacerów, w którym “na żywo” można zobaczyć wiedzę i inspirację do tworzenia własnego Eko ogrodu.

  • Sowiogórski ogród gatunków zagrożonych Gór Sowich – zlokalizowany w miejscowości  Rzeczka, pod nr 41

Dzięki temu projektowi stworzone zostały nowe miejsca do spędzania wolnego czasu w bezpośredniej obecności przyrody oraz poprawiona została estetyka górskich wsi. Powstał ogród z roślinami chronionymi znajdującymi się w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin oraz zagrożonymi wyginięciem na terenie Polski. Stworzona została także ścieżka dydaktyczna prowadząca do wybiegu z kurami zielononóżkami, które stanowią rasę zanikającą.

Partnerem tego projektów była także Gmina Walim. Przy dużym zaangażowaniu Sekretarz Gminy – Aleksandry Ignaszak, swoje projekty zrealizowali: Malwina Myślińska i Jacek Mikołajczak.

Zapraszamy do odwiedzenia naszych  lokalnych eko ogrodów.

Zdjęcia: Użyczone

t u k m e r