Zamek Grodno naszą tajemniczą “perłą”

Na stromej górze Choina (450 m n.p.m.) nad Jeziorem Bystrzyckim wznoszą się wspaniałe ruiny zamku Grodno, niegdyś jednej z największych i najsilniejszych warowni na Śląsku. Zbudowany z kamienia zamek, na planie nieregularnym, jest idealnie dopasowany do kształtu szczytu góry. Składa się z najstarszej części – zamku górnego i powstałego podczas rozbudowy w XVI w. zamku dolnego z budynkami gospodarczymi i wyjątkowym budynkiem bramnym, ozdobionym dekoracją sgraffitową, przedstawiającą stojące na tylnych łapach lwy. Na zamku górnym znajduje się wysoka wieża, budynki mieszkalne i mały dziedziniec ze średniowieczną cysterną na wodę. Wieża jest obecnie udostępniona dla turystów, którzy mogą nasycić wzrok widokiem przepięknych krajobrazów.  Wewnątrz zobaczyć można czarowne portale, urządzone komnaty i ekspozycje poświęcone dawnej sztuce oblężniczej i krzyżom pokutnym. Na zamku dolnym znajdują się dwa dziedzińce, studnia, kilkusetletnia lipa sądowa, pod którą odbywały się sądy nad poddanymi. Oprócz wieży, obronność zamkowi zapewniały wzmocnione szkarpami mury obwodowe z 9 bastejami.

Zamkiem Grodno zarządza Gmina Walim, która doceniając ten wspaniały zabytek, nieustannie dokłada wszelkich starań, aby poprawić stan techniczny zamku, pozostawiając go autentycznym.

Zatem odwiedzając Gminę Walim warto choć na chwilę zatrzymać się w Zamku Grodno. Miejsce to od zawsze przyciąga turystów wędrujących zboczami wzgórza Choina. Co w tym miejscu jest takiego co wabi i zniewala?…Oczywiście – tajemnica!… Zaś zwiedzanie zamkowych zakamarków może dostarczyć mnóstwo emocji, bowiem czekają tam na turystów  niespodzianki, razem z Białą Damą, która wygląda  swego wybawcy w zakratowanym lochu.

Niejednokrotnie sekuryty skrywane przez Grodno, a zwłaszcza jego wojenna historia, przyciągały do Zagórza Śląskiego poszukiwaczy i eksploratorów. Z kolejną próbą poznania “choć rąbka” pilnie strzeżonych zamkowych tajemnic, zmierzyła się w miniony weekend ekipa miesięcznika “Odkrywcy”. Czy tym razem Grodno ulegnie? Wyniki badań poznamy wkrótce.

Zapraszamy do zapoznania się z doniesieniami prasowych oraz materiałami w tej sprawie: