Bądź widoczny na drodze, to Twój obowiązek!

Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach jesiennych. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych.

Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy – widzieć nie znaczy być widocznym! Przebywając na nieoświetlonej drodze doskonale widzimy nadjeżdżający pojazd, nie oznacza to jednak, iż jego kierowca widzi nas. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30 metrów i często kierowca nie ma już szans, aby odpowiednio zareagować i bezpiecznie zahamować. Zaś osoby, mające na sobie elementy odblaskowe, stają się widoczniejsze i są zauważane nawet z odległości 150 metrów!

Jeśli będziemy dobrze widoczni, damy szansę kierowcy na odpowiednio wczesne zauważenie nas, a tym samym na uniknięcie wypadku!

Prosimy o rozwagę i rozsądek podczas wieczornych spacerów.