Gmina włącza się w akcję dla “Wilczura”

Gmina Walim włącza się we wspaniałą akcję zorganizowaną dla Jacka Wilczura, który 25 grudnia br. będzie świętował swoje 92. urodziny. Mieszkaniec Warszawy wiele lat życia poświęcił na badanie kompleksu Riese, spora część jego życia wiąże się z Walimiem i Górami Sowimi. Inicjatorem akcji polegającej na przesyłaniu kartek z życzeniami dla jubilata jest m.in. radny Rady Gminy Walim Łukasz Kazek.

Łukasz Kazek i Krzysztof Ornatowski, czyli pomysłodawcy działania, zgromadzone kartki wręczą dostojnemu jubilatowi w Warszawie wraz z tortem, na którym zapłoną 92 świeczki.

Do inicjatywy przyłączyła się Gmina Walim i dla szanownego jubilata z Urzędu Gminy prześlemy kartkę ilustrowaną fotografiami przedstawiającymi gminę obecnie, album prezentujący gminę na dawnych pocztówkach, list gratulacyjny od wójta gminy Adama Hausmana oraz ręcznie wykonaną, zdobioną wizerunkiem wilka kartkę od Publicznej Szkoły Podstawowej w Walimiu.

wilczur3

Patronat nad akcją objęła redakcja Panoramy Wałbrzyskiej, do której należy przesyłać kartki do 31 grudnia na adres: Panorama Wałbrzyska Rynek 13, 58-300 Wałbrzych, z dopiskiem dla Jacka Wilczura.

Jacek Wilczur jest historykiem, prawnikiem i politologiem, specjalistą w zakresie niemcoznawstwa, był członkiem Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, badaczem podziemnego kompleksu Riese oraz żołnierzem i egzekutorem Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich oraz żołnierzem Batalionów Chłopskich.

Wilczur

Fot. Łukasz Kazek

Był jednym z najmłodszych żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich Kedywu Armii Krajowej w okręgu radomsko-kielieckim “Jodła” pod dowództwem Jana Piwnika ps. “Ponury” walczącego w Górach Świętokrzyskich oraz oddziału Specjalnego Batalionów Chłopskich. W wieku 16 lat na swoją prośbę został wcielony do grupy egzekucyjnej, w której wykonywał wydane przez podziemne sądy wyroki śmierci na nazistach, kolaborantach oraz pospolitych przestępcach. Był dwukrotnie ranny w bezpośrednich starciach z Niemcami, dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Po wojnie uzyskał doktorat na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w Głównej Komisji Badań Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. W lipcu 1964 r. przewodniczył pierwszej ekspedycji GKBZHwP, która przybyła do Gór Sowich. Jej członkowie zbadali dostępne podziemia kompleksu Riese, zebrali zeznania żyjących wówczas jeszcze świadków. Dokonali również ekshumacji masowych mogił na terenie Walimia, w których Niemcy pochowali głównie jeńców włoskich i radzieckich. Jacek Wilczur brał również udział w poszukiwaniu zrabowanej przez Niemców i wciąż zaginionej Bursztynowej Komnaty. Opublikował w kraju i za granicą ponad trzydzieści książek poświęconych tematyce II wojnie światowej, ludobójstwu hitlerowskiemu. Część z nich poświęcona jest tematyce Riese („Księstwo SS”, czy „Raport Wilczura”). Jacek Wilczur przyczynił się do oskarżenia i skazania na śmierć w Jerozolimie w kwietniu 1988 r. Iwana Demianiuka, ukraińskiego zbrodniarza wojennego, który zajmował się kierowaniem transportów Żydów do komór gazowych w Sobiborze. W maju 2015 r. Jacek Wilczur wystąpił w krótkometrażowym filmie dokumentalnym pt. “Wilczur” wyprodukowanym przez telewizję TVN24, w którym pierwszy raz przed kamerą opowiedział o wykonywaniu wyroków śmierci oraz odkryciach dokonanych podczas ekspedycji w Góry Sowie.