Krainę sowiogórskich tajemnic poznają z bliska

W gęstej mgle, za to bez wątpienia w nieco mrocznej atmosferze, zwiedzali najcenniejsze zabytki Gminy Walim, czyli Zamek Grodno i Sztolnie, przedstawiciele miesięcznika “Podróże”. Najbliższe dni spędzą na dalszym poznawaniu Krainy sowiogórskich tajemnic i jej okolic, a efektem tej wizyty będzie artykuł, który ukaże się w kwietniowym wydaniu.

podróże

“Podróże” w osobach redaktor Małgorzaty Straszewskiej oraz fotografa Tomasza Kota, zawitały na naszych terenach po raz pierwszy. Ekipa planuje tu kilkudniowy pobyt, w trakcie którego zamierza zobaczyć, sfotografować i poznać m.in. kościół św. Jadwigi w Walimiu, gdzie w podziemnej krypcie spoczywa twórca matury – Karl Abraham von Zedlitz, kompleksy Włodarz i Osówka, Jezioro Bystrzyckie, czy Wielką Sowę. Turystyczną podróż rozpoczęli 12 stycznia od Jedliny-Zdrój, Zagórza Śląskiego i Walimia.

Pochodzący z Walimia historyk, przewodnik Łukasz Kazek, oprowadził ekipę po Pałacu Jedlinka a przewodnik Grzegorz Sanik przybliżył historię i wnętrza Zamku Grodno oraz Sztolni Walimskich.

Warunki pogodowe nie pozwoliły zobaczyć pięknej panoramy na Jezioro Bystrzyckie z wieży zamku, ale nie miało to żadnego wpływu na fakt, iż ekipa miesięcznika była zafascynowana Gminą Walim i jej okolicami.

– Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem piękna i historii, jakie skrywa w sobie Dolny Śląsk, a tereny i atrakcje turystyczne wokół Walimia są imponujące – mówili zgodnie przedstawiciele “Podróży”.– Już żałujemy, że mamy tak mało czasu na poznawanie tych niesamowitych miejsc. Chętnie wrócimy tu ponownie – dodali.

Numer, w którym zobaczymy efekt odwiedzin ekipy miesięcznika, ma ukazać się w kwietniu.

Tekst i foto: MM

*Polski miesięcznik podróże wydawany jest od lipca 1998 roku. Do października 2008 r. wychodził jako magazyn turystyczny, a od listopada 2008 do marca 2012 z podtytułem – przewodnik po nowym stylu życia. Gazeta wielokrotnie nagradzana:

  • 2002 – GRAND FRONT 2002 – II nagroda za okładkę nr 5/2002 w kategorii czasopisma monotematyczne
  • 2007 – Konkurs Projektowania Prasowego Chimera – Brązowa Chimera w kategorii: nowa szata
  • 2007 – GRAND FRONT 2007 – wyróżnienie w kat. czasopisma hobbystyczne za okładkę nr 3/2007
  • 2009 – Konkurs Projektowania Prasowego Chimera – Brązowa Chimera w kategorii magazyny BTOC – fotografia
  • 2011 – WEBSTARFESTIVAL – Festiwal Stron Internetowych – Strona roku 2011: Podróże i turystyka – za www.podroze.pl

*na podstawie wikipedia.org.