Jubileusz 92 urodzin pani Natalii Kaczmarczyk

W środę, 25 lutego 2015 roku delegacja Urzędu Gminy Walim zawitała do pani Natalii Kaczmarczyk, mieszkanki Walimia, świętującej 92 rocznicę urodzin.

Wójt Gminy Walim Adam Hausman, składając gratulacje oraz życzenia wielu lat życia w zdrowiu, pogodzie ducha i samych szczęśliwych chwil w otoczeniu najbliższych, wręczył Jubilatce list gratulacyjny oraz bukiet kwiatów. Sekretarz Gminy Aleksandra Ignaszak, dołączając się do życzeń, wręczyła pani Natalii  urodzinowy tort.

Chwile spędzone z naszą Jubilatką umożliwiły nam poznanie niezwykle energicznej, pogodnej pani Natalii oraz historii jej życia, którą w skrócie postanowiliśmy się podzielić.

Nasza Jubilatka przyszła na świat 24 lutego 1923 roku, w miejscowości Bugaj, położonej w obecnym województwie świętokrzyskim, powiecie  buskim, w gminie Gnojno.  Wychowywała się wspólnie z pięciorga rodzeństwem. Miała zaledwie trzy lata, gdy zmarła jej mama. Wówczas owdowiały ojciec ponownie wstąpił w związek małżeński, z którego pani Natalii przybyło dwoje rodzeństwa. Jak sama podkreśla żadnej pracy się nie bała, gdyż już w dzieciństwie pomagała w gospodarstwie rolnym, prowadzonym przez ojca. Po wybuchu II Wojny Światowej, w wieku 16 lat została skierowana  na prace przymusowe do Niemiec. Tam, przez okres czterech  lata pracowała w gospodarstwie rolnym. Pomimo, iż praca była ciężka i wyczerpująca,  do dnia dzisiejszego z ogromnym sentymentem wraca pamięcią do  pobyt w Helman, gdyż jak wspomina dobrze ją tam traktowano. Po zakończeniu wojny, pozostała w Niemczech i nadal pracowała na roli. Zamieszkała w tzw. obozach powojennych w  Wewelsburgu,  gdzie Polacy gromadzili się, znajdując schronienie.  Poznała tam pana Wacława, za którego w 1946 roku wyszła za mąż. Za namową męża oraz ówczesnego rządu polskiego, nakłaniającego do powrotów, przybyli do Polski. Zamieszkali w Radomiu, w domu rodzinnym pana Kaczmarczyka, gdzie  pan Wacław wraz z małżonką zajmowali się naprawą oraz sprzedażą butów. Po rozstaniu z mężem w 1949 roku, nasza Jubilatka przybyła do Walimia i zamieszkała u  brata Feliksa Chmielewskiego. Znalazła tu zatrudnienie w zakładach lniarskich. Początkowo pracowała na krosnach, przewijalnia, a następnie pełniła funkcję magazyniera i tu doczekała się zasłużonej emerytury.

Wychowała dwoje dzieci: córkę Alicję oraz syna Lecha

Doczekała się czworo wnucząt: od córki – Piotra i Małgorzatę, natomiast od syna – Annę i Joannę, a także 3 prawnucząt.

Jeszcze raz życzymy naszej Jubilatce co najmniej 150 lat!

Tradycyjnie na kolejną jubileuszową wizytę z panią Natalią  umówiliśmy się za rok.

DSC_4335 DSC_4337 DSC_4344 DSC_4345

1