APEL DO MIESZKAŃCÓW GMINY!

APEL DO MIESZKAŃCÓW GMINY!

12.01.2021
print

Zwierzętom, trzymanym na dworze, mimo gęstej sierści, także jest zimno !!!!!
Drewniana buda nie zapewnia odpowiedniego schronienia i nie uchroni przed zamarznięciem.  Zwłaszcza w mroźne dni, pies nie powinien być wiązany na łańcuchu,  a w okresie tym zwierzę powinno pić ciepłą wodę, wymienianą nawet kilka razy dziennie. Należy je też karmić odpowiednio do wielkości i potrzeb. Jeżeli podajemy suchą karmę, to trzeba ją namoczyć w gorącej wodzie. Podstawą jest też ocieplona buda, którą należy wyłożyć suchą i czystą słomą.  Wejście do budy musi być zasłonięte, aby ochroniło zwierzaka przed mroźnym wiatrem.   Stare szmaty, nasiąknięte wodą nie ogrzeją budy, a do tego są często przyczyną zachorowań np. na zapalenie płuc. W bardzo zimne dni pozwólmy psu schronić się w domu, ponieważ każda kolejna noc bez schronienia może być jego ostatnią.
Należy zadbać również o ciepły kąt dla kotów gospodarskich i wolnożyjących. Koty są  niezbędne w naszym otoczeniu, chronią nas przed gryzoniami, a tym samym przed chorobami przez nie przenoszonymi. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie im dostępu do schronienia przed zimnem oraz pożywienia i podstawowej opieki.
W przypadku stwierdzenia złego traktowania lub rażącego zaniedbania zwierząt nie bądźmy bierni, naszym obowiązkiem jest reagować i zgłaszać takie sytuacje odpowiednim służbom.

 

Obraz Free-Photos z Pixabay

print