Bądźmy widoczni na drodze!!!

Bądźmy widoczni na drodze!!!

31.10.2019
print

Jesień i zima to pory roku ciężkie nie tylko dla kierowców. Również piesi są narażeni na więcej zagrożeń. Częste opady, mgły i szybko zapadający zmrok powodują, że stają się oni gorzej widoczni.

Na szczególnie niebezpieczeństwo pieszy, poruszający się po drodze poza terenem zabudowanym, jest narażony po zmroku. Wówczas kierowca może go nie zauważyć. Wielu pieszych nie zdaje sobie sprawy, iż światła reflektorów samochodowych nie oświetlą dobrze  człowieka, który jest ubrany w ciemny ubiór. A jeśli z naprzeciwka jedzie inny pojazd, i nawet jeśli ma dobrze ustawione światła, to pieszy na skraju jezdni po prostu „zaciera” się w poświacie reflektorów.

Warto więc przypomnieć zasady zachowania bezpieczeństwa na drodze.  Jeżeli nie ma chodnika, pieszy może poruszać się lewą stroną drogi, dzięki czemu będzie widział auta nadjeżdżające z naprzeciwka.  Piesi,  poruszający się  po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym,  mają obowiązek  używania elementów odblaskowych.

Bezpieczeństwo nas wszystkich – i kierowców i pieszych jest bardzo ważna. Dlatego już najmłodszym dzieciom należy wpajać  reguły,  jak bezpiecznie poruszać się po drodze. A zasadę – spójrz w lewo, spójrz w prawo, spójrz jeszcze raz w lewo. Jeżeli nic nie jedzie, przechodź zdecydowanie i najkrótszą drogą polecamy do stosowania wszystkim, bez względu na miejsce, w którym przechodzimy na drugą stronę jezdni, nawet na  przejściu z sygnalizacją świetlną.

print