Koordynujemy wsparcie dla Ukrainy

Koordynujemy wsparcie dla Ukrainy

28.02.2022
print

Sytuacja z nadawaniem numerów PESEL opanowana. Od 28 marca Urząd Gminy wraca do stałych godzin przyjmowania klientów.

W sprawie wsparcia dla osób, które przyjmują uchodźców z Ukrainy, można dzwonić CODZIENNIE do Ośrodka Pomocy Społecznej w Walimiu – 74 845 76 50. Telefon czynny w tygodniu w godzinach pracy OPS, a w soboty i w niedziele w godzinach 9.00-17.00.

 

W Centrum Kultury został uruchomiony „Sklepik za jeden uśmiech”, w którym uchodźcy z Ukrainy mogą otrzymać nieodpłatnie najpilniejszą pomoc rzeczową. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00-17.00.

 

Uwaga! Każdy uchodźca z Ukrainy zamieszkujący na naszym terenie MUSI zostać zgłoszony w Urzędzie Gminy w Walimiu.

Zgłaszając uchodźcę PRZYGOTUJ NASTĘPUJĄCE INFORMACJE: imię i nazwisko uchodźcy, data i miejsce urodzenia uchodźcy, obywatelstwo, adres zamieszkiwania na Ukrainie, dane paszportowe: nr i seria, data wydania i ważności, data wjazdu na terytorium RP, telefon kontaktowy do uchodźcy, nazwa obiektu aktualnego pobytu, data przybycia do obiektu, data opuszczenia obiektu, specjalne potrzeby.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozpoczęła gromadzenie zeznań i dowodów w sprawie zbrodni wojennych, jakie wojska Federacji Rosyjskiej mogły popełnić na terytorium Ukrainy. Dlatego tak ważny jest dostęp do ewentualnych świadków.

Prosimy też o zgłaszanie dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, które będą uczęszczały do polskich szkół.

 

Prosimy wszystkie osoby, którym leży na sercu los naszych Sąsiadów z Ukrainy, o pomoc w zbiórce niezbędnych artykułów. Lista potrzebnych artykułów i przedmiotów będzie się zmieniała zgodnie z potrzebami. Aktualną listę można pobrać TUTAJ

Zbiórka, którą  koordynuje Gmina Walim, jest prowadzona w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-19.00 oraz w świetlicach wiejskich:

  • Jugowice 15:00-19:00
  • Niedźwiedzica 15:00-19:00
  • Dziećmorowice 13:00-19:00

A także w Publicznej Szkole Podstawowej w Walimiu i w Publicznej Szkole Podstawowej  w Jugowicach  (w godzinach pracy placówek)

Zbiórka jest prowadzona również na terenie sklepów „Dino” w Walimiu i w Zagórzu Śląskim oraz w sklepach Kaprys i Carrefour w Walimiu.

Numer kontaktowy  – p.o. dyrektora CKiT w Walimiu Wioletta Sowa  723 970 611

Ponadto na bieżąco tworzyć będziemy listę miejsc, w których mogłyby zamieszkać rodziny z Ukrainy. Już mamy zgłoszonych kilka mieszkań, za co serdecznie dziękujemy. Jeżeli ktoś z Państwa ma możliwość przyjąć osoby w potrzebie pod swój dach, zapraszamy do kontaktu  z Urzędem Gminy w Walimiu, telefon  74 84 94 345  (Anna Młynarczyk)

Bardzo prosimy o włączenie się we wspólną, skoordynowaną akcję, ponieważ w ten sposób najszybciej pomożemy naszym sąsiadom, z kraju objętego wojną.

Jeśli przyjmują Państwo osoby z Ukrainy możecie skorzystać z ulotki i porad przygotowanych przez kancelarię Prezydenta RP – klik

print