Narodowe Święto Niepodległości w gminie Walim

Narodowe Święto Niepodległości w gminie Walim

11.11.2021
print

Mieszkańcy gminy Walim aktywnie świętowali 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Oprócz oficjalnych uroczystości, już po raz 10 odbył się Marsz Niepodległości.

11 listopada jest świętem radosnym, ale w ten dzień nie zapominamy o ludziach którzy w wyniku działań wojennych ponieśli największą ofiarę i o tych, którzy przelewali krew za wolną Ojczyznę. Dlatego jak zwykle złożyliśmy kwiaty przy Kwaterze Ofiar Terroru Hitlerowskiego na walimskim cmentarzu. Była również msza w intencji Ojczyzny, podczas której został odczytany Apel Poległych i zaśpiewano Hymn Polski.

Mniej oficjalną częścią obchodów był tradycyjny Marsz Niepodległości, który odbył się już po raz dziesiąty. Tym razem mieszkańcy i przedstawiciele samorządu przeszli z placu „Pod Lipą” w Walimiu do Centrum Muzealno-Turystycznego „Olbrzym” w Jugowicach. Tam na uczestników marszu czekało ognisko z pieczonymi kiełbaskami, wojskowa grochówka i ciepłe napoje. Wspólne śpiewanie pieśni patriotyczny rozgrzało atmosferę i połączyło kilka pokoleń mieszkańców gminy oraz przybyłych gości. – Bardzo dziękuję wszystkim, którzy tego dnia byli z nami i instytucjom które pomagały w organizacji obchodów. Bardzo się cieszę, że mogliśmy w tak licznej grupie uczcić jedno z najważniejszych świąt każdego Polaka – mówi Adam Hausman, wójt gminy Walim.

Organizatorami obchodów byli:
Gmina Walim
Centrum Sportu i Rekreacji w Walimiu
Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu
PSP im. Polskich Noblistów w Walimiu
PSP im. Janusza Korczaka w Jugowicach
Gminna Biblioteka Publiczna w Walimiu
Parafia pw. Św. Barbary w Walimiu
Centrum Muzealno-Turystyczne „Olbrzym”
Świetlica środowiskowa w Glinnie

Dziękujemy członkom Związku Strzeleckiego oddział Ząbkowice Śląskie za zabezpieczenie drogi podczas Marszu Niepodległości.

print