Od 1 kwietnia rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

Od 1 kwietnia rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

22.02.2021
print

Od 1 kwietnia 2021 r. Główny Urząd Statystyczny przeprowadza na terenie całego kraju Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

Udział w spisie jest obowiązkowy. Spisem objęci są:

  • mieszkańcy Polski – zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy,
  • stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie spisu za granicą.

Obowiązkową metodą jest samospis internetowy. Formularz spisowy można wypełnić na stronie GUS spis.gov.pl.Na czas trwania spisu, dla osób które nie mają dostępu do internetu, w urzędach gmin będą dostępne specjalne miejsca, gdzie będzie można wypełnić formularz spisowy. Dostępna będzie również infolinia: 22 279 99 99 , pod tym numerem będzie można spisać się przez telefon.

Z osobami, które nie spiszą się ani internetowo, ani przez telefon skontaktuje się rachmistrz spisowy telefonicznie lub bezpośrednio, aby przeprowadzić spis.
Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. nie można odmówić rachmistrzowi przekazania danych. Udział w spisie jest obowiązkowy – tak stanowi ustawa spisowa. Odmowa udziału w spisie powszechnym grozi karą grzywny na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej.
Przypominamy, że dane osobowe są bezpieczne, ponieważ chroni je tajemnica statystyczna. Dane jednostkowe zbierane i gromadzone w badaniach przeprowadzanych w ramach statystyki publicznej są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Pracownicy statystyki publicznej są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy statystycznej.

print