Rzeczka – zimowa stolica Gminy Walim!

Rzeczka – zimowa stolica Gminy Walim!

13.09.2021
print

Gmina Walim to mnóstwo atrakcji, zabytków, tajemnic i przepięknych krajobrazów.  Zapraszamy do malowniczej, górskiej miejscowości Rzeczka.

Przepięknie położona w Dolinie Walimki, przy drodze łączącej Gminę Walim z Gminą Nowa Ruda,  pomiędzy Walimiem a Sokolcem, na odcinku około 3,5 km i wysokości od 590–751 m n.p.m., malowniczo rozpościera się wieś Rzeczka – zimowa stolica Gminy Walim. Miejscowość tę otaczają grzbiety Gór Sowich, położonych na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich z  najwyższymi szczytami Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.) i Małej Sowy (972 m n.p.m.) oraz Masywem Włodarza z górą Włodarz (811 m n.p.m.).
Początki osady sięgają XVII wieku, ale czasy świetności rozpoczęły się dla niej dwieście lat później – za sprawą doskonałych warunków narciarskich, które sprawiły, że do Rzeczki zaczęli ściągać amatorzy jazdy na nartach. I tak jest po dziś dzień, bo nierzadko śnieg utrzymuje się tutaj nawet do początków kwietnia.  Miłośnicy narciarstwa mają do dyspozycji sześć stoków o różnym stopniu zaawansowania – dostępnych również nocą. Funkcjonują liczne wypożyczalnie sprzętu sportowego z możliwością wykupienia kursów narciarstwa zjazdowego u instruktorów z PZN. Miejscowe zaplecze sportowe jest dostosowane również do potrzeb najmłodszych, dla których wydzielono osobne stoki i trasy do snowtubingu, czyli śnieżnego zjazdu na dmuchanym kole. Walory narciarskie Rzeczki uzupełnione są bogatą ofertą gastronomiczno – noclegową. W Rzeczce znajdziemy też  najstarszy murowany budynek mieszkalny w gminie Walim z 1775 roku, o czym informuje napis wyeksponowany w portalu wejściowym. W miejscowości znajduje się zabytkowy kościół z 1796, najpierw ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki p.w. Maksymiliana Kolbe (filia – parafia św. Barbary w Walimiu).
Budynek  nr 33, pełniący funkcję gospodarstwa agroturystycznego, pochodzi z początku XIX wieku i pełnił funkcję szkoły, prawdopodobnie ewangelickiej. Obok niego biegnie jedna z głównych dróg na Wielką Sowę prowadząca do Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Głównym szlakiem jest tam tzw. Srebrna Droga – droga, którą prawdopodobnie wędrowali kiedyś górnicy wydobywający w okolicy, m.in. srebro.
Rzeczka to ogromna atrakcja dla miłośników sportów zimowych, ale także świetna baza wypadowa w Góry Sowie. Nie brakuje tu wyznaczonych i oznakowanych tras turystycznych oraz rowerowych – MTB oraz Rowerowej 500, a widoki, jakie zobaczymy na trasie, zachwycą każdego.

print