Segregacja śmieci to nic trudnego!

Segregacja śmieci to nic trudnego!

07.08.2020
print

Segregacja odpadów to nie tylko obowiązek, ale wspaniały przykład dbania o środowisko. Dlatego Gmina Walim na bieżąco będzie przypominać swoim mieszkańcom, jak segregować śmieci.

Zaczynamy od ogólnych zasad, czyli 5 powodów dla których powinniśmy segregować śmieci
1. Recycling oszczędza energię
Odnawianie surowców przeznaczonych do recyclingu, zużywa znacznie mniej energii, niż wyprodukowanie ich od samego początku. Dzięki temu oszczędzamy  energię i zmniejszamy koszty produkcji.
2. Recycling redukuje powierzchnię wysypisk śmieci
Dzięki recyclingowi przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów, które zostają składowane na wysypiskach.
3. Dzięki recyclingowi chronimy tereny zielone i zamieszkujące je zwierzęta
Recycling papieru przyczynia się do zmniejszenia wycinki lasów. To sposób na ratowanie naszych zielonych płuc, czyli drzew oraz zwierząt.
4. Recykling jest ekonomiczny
Odnawianie surowców i wykorzystanie ich w produkcji nowych przedmiotów,  generuje mniej energii, zużycia wody i zanieczyszczeń, a więc przyczynia się do ochrony środowiska.
5. Recykling pomaga zmniejszyć ilość gazów cieplarnianych
Dzięki temu, że odnawianie surowców zużywa mniej energii niż ich tradycyjne wyprodukowanie – do atmosfery przedostaje się mniej węgla!

Surowce wtórne dzielimy na 4 frakcje. Odpady, których dotyczy recykling to::

1.     szkło (zielony pojemnik),

2.     papier (niebieski),

3.     metale i tworzywa sztuczne (żółty)

4.     bioodpady (brązowy).

Wszystko, poza wymienionymi kategoriami, należy do opadów resztkowych (zmieszanych, 5 frakcja), a więc odpady, które nie nadają się do umieszczenia w workach lub pojemnikach na segregację.
Inne odpady, czyli na przykład  leki, zużyte baterie, zużyty sprzęt RTV i AGD, odpady budowlane, stare meble, itp.. powinny trafiać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który mieści się w Jugowicach ul. Dworzec PKP.

Zanim wyrzucisz…oceń z jakiego materiału jest wykonany odpad  i do jakiego pojemnika powinien być wrzucony. Pamiętajmy przy tym, że nie segreguje się opakowań z resztkami jedzenia czy kartonów z płynami w środku. Ważne jest również, aby odkręcać nakrętki i zgniatać plastikowe butelki, kartony czy puszki z aluminium. Im mniejsze będziemy wrzucać, tym więcej zaoszczędzimy miejsca w koszach. To sprawi, że wokół też będzie czyściej.

Pamiętajmy, że to od  segregacji zależy to, ile drzew ocalimy (papier), ile energii zaoszczędzimy (szkło), ile ropy naftowej nie zużyjemy (tworzywa sztuczne) oraz ile wartościowego nawozu uzyskamy dla życia organicznego (biodpady), a im mniej będzie w naszych koszach odpadów, tym mniejszy będzie  obszar składowisk i wynikających z nich zanieczyszczeń. Dbajmy o to razem!

INSTRUKCJA SEGREGACJI ODPADÓW

 

Zdjęcie – pixabay.com

print