Szkolna wycieczka w Karkonosze

31.05.2019
print

W maju uczniowie z PSP im. J. Korczaka w Jugowicach wybrali się na  trzydniową wycieczkę turystyczno- krajoznawczą do Karpacza i Szklarskiej Poręby.

Pierwszy dzień naszej wyprawy rozpoczęliśmy od zdobycia najwyższego szczytu Karkonoszy – Śnieżki. Skorzystaliśmy  z Miejskiej Kolei Linowej, którą wjechaliśmy z dolnej stacji na terenie Białego Jaru w Karpaczu Górnym na Kopę – 1375 m n.p.m., jest to niewielka wyniosłość na Równi pod Śnieżką. Niedaleko szczytu położone jest schronisko turystyczne Dom Śląski. Z tego miejsca wyruszyliśmy na Śnieżkę. Po trudach górskiej wspinaczki mogliśmy podziwiać piękne widoki. Następnie pod czujnym okiem pana przewodnika podążyliśmy do schroniska górskiego Strzecha akademicka oraz Samotnia. Chociaż było ciężko, bolały nogi a momentami brakowało sił, dobra pogoda i piękne widoki wprawiły nas w dobry nastrój.

Drugiego dnia wybraliśmy się do Szklarskiej Poręby, gdzie magię tworzą miejsca atrakcyjne pod względem turystycznym, a dodatkowo uroku dodaje im identyfikacja miasta z bohaterem Ducha Gór –Karkonoszem, zwanym inaczej Liczyrzepą. Mieliśmy okazję oglądać jego postać, która przedstawiona jest w postaci metalowej rzeźby oraz wysłuchać ciekawej legendy. Dotarliśmy również do malowniczo położonego Wodospadu Szklarki, który zrobił na nas wielkie wrażenie. Po powrocie do Karpacza odwiedziliśmy Muzeum Zabawek, gdzie dorośli powracają wspomnieniami w świat dzieciństwa, a dzieci mogą ujrzeć świat zaklęty w miniaturze. Kolekcja ukazuje przekrój zabawkarstwa obejmujący około 300 lat. Oglądając te eksponaty mogliśmy zobaczyć świat zabawek naszych przodków. Kolejną i bardzo wyczekiwaną przez nas atrakcją, była wizyta w  Parku Wodnym Tropikana, który mieści się w hotelu Gołębiewski. Wieczorem odbyła się dyskoteka, na której tańczyliśmy różne tańce, takie jak: belgijkę, czekoladę, makarenę.

Trzeciego dnia zdobywaliśmy drugi co do wysokości szczyt w Sokolich Górach, w Rudawach Janowickich – Sokoliki. Na jego szczycie znajduje się platforma widokowa, na którą prowadzą kręte strome  schody. Widok z niej zapierał dech w piersiach. Na zakończenie naszej wycieczki zebraliśmy się przy ognisku u podnóża schroniska Szwajcarka i piekliśmy smakowite kiełbaski.

W drodze powrotnej odbył się quiz wiedzy o Karpaczu i okolicach, zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody.

Szkolna wyprawa pozwoliła nam na nabycie nowych umiejętności, samodzielności i poczucia odpowiedzialności za siebie. Musieliśmy sami dbać o dobór odpowiedniego ubioru, poruszać się w grupie uczestników wycieczki, zgodnie z zasadami i ustaleniami. Takie wyjazdy są wspaniałą szkołą życia dla nas  i ogromną skarbnicą wiedzy. Z niecierpliwością czekamy na następne wycieczki.

print