Szlakiem legend Gminy Walim

Szlakiem legend Gminy Walim

19.05.2020
print

Przemierzając Krainę Sowiogórskich Tajemnic, każdy może poczuć się poszukiwaczem, odkrywcą legendarnych podań, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W jaki sposób? Na terenie Gminy Walim ustawiono tablice z legendami związanymi z naszym regionem. Legendy opowiadają  o pięknej Małgorzacie, nocnym myśliwym, a także skąd wywodzi się nazwa Góry Sowie. Przedstawiają  także historię żelaznej lipy, wiernego psa oraz szwedzkiego generała.  Zachęcamy do odwiedzania Gminy Walim w poszukiwaniu wszystkich sześciu tablic, na których w niezwykle artystyczny sposób zobrazowano i opowiedziano te wspaniałe historie. Dla ułatwienia raz w tygodniu prezentujemy  jedną historiĘ na naszej stronie www.walim.pl oraz na FB Kraina Sowiogórskich Tajemnic. Zapraszamy.
To już nasza trzecia opowieść.

Dziś legenda: O nazwie Gór Sowich

Czy będąc w Górach Sowich, słyszeliście pohukiwania sów? To siostry przemienione w sowy opowiadają swoją smutną historię. Pewien kmieć miał siedem córek, jedną piękniejszą od drugiej. Gdy dziewczęta dorosły, zaczęły buntować się przeciwko rządom ojca tyrana. Od kupca z dalekich krajów dziewczęta dostały magiczną chustę, dzięki której mogły przybrać inną postać. Kupiec ostrzegł jednak, że trzecia przemiana jest nieodwracalna.

Siostry uciekły z domu, udały się w góry, mając nadzieję, że tam ojciec ich nie dogoni. Na wieść o zniknięciu córek kmieć wpadł w gniew, poprosił miejscową wiedźmę o czarodziejską gałązkę bukową, która pozwalała zmieniać wygląd. Wyruszył w pogoń. Biedne dziewczęta z jednego ze szczytów zobaczyły ojca, natychmiast pomachały chustą i po chwili były już szybkimi zającami. Ojciec natychmiast przybrał postać jastrzębia, który wzniósł się wysoko, aby potem z niebywałą prędkością spaść z obłoków i chwycić je w szpony. Gdy córki zobaczyły cień ptasich skrzydeł, stały się rączymi, pięknymi łaniami. Ale i ojciec zmienił postać. Tym razem jako wilk rzucił się w pogoń za córkami. Siostry pamiętały, że przemieniając się trzeci raz, pozostaną już na zawsze w zwierzęcej postaci, niestety wilk-ojciec był już tuż-tuż. Przerażone córki stały się sowami i odleciały, zamieszkując w górach nazwanych Sowimi.

print