Zasady logowania do aplikacji samospisu

Zasady logowania do aplikacji samospisu

22.03.2021
print

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. będzie realizowany następującymi metodami

 • obowiązkowo:
  • metodą samospisu internetowego (CAWI)
 • uzupełniająco:
  • metodą wywiadu telefonicznego (CATI)
  • metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI)

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie się w stanie samospisać, pomogą mu w tym nasi rachmistrze – bezpośrednio i telefonicznie.

Metody logowania:

Na stronie: spis.gov.pl  będzie umieszczony link do aplikacji do samospisu, przez który będziemy mogli się zalogować. Link ten aktywny będzie od 1 kwietnia.

Osoby fizyczne posiadające numer Pesel:

·         Krajowy węzeł identyfikacji elektronicznej

·         [PESEL] + [nazwisko_rodowe_matki]

Cudzoziemcy bez numeru Pesel:

·         Odrębny tryb z wykorzystaniem emaila (potwierdzenie dostępu)

 

Logowanie do aplikacji będzie możliwe za pomocą wyboru opcji:

 1. a) Logowanie za pomocą krajowego węzła identyfikacji elektronicznej
 2. b) Z użyciem Pesel oraz nazwiska rodowego matki. Konieczne będzie też zdefiniowanie własnego hasła. W sytuacji gdy osoba wypełnia formularz w wielu sesjach pracy, dostęp do formularza podczas kolejnego logowania będzie wymagał podania numeru Pesel oraz hasła znanego wyłącznie temu użytkownikowi.
 3. c) cudzoziemcy nieposiadający- numeru Pesel konieczne jest podanie adresu email i zdefiniowanie hasła dostępu do konta. Na adres email zostanie wysłany link aktywacyjny, którego otwarcie będzie wymagane do aktywacji konta. Osoby posiadające tego rodzaju konto mogą logować się wielokrotnie, podając email oraz hasło.

Czy mogę się zalogować za pomocą profilu zaufanego?

Tak. Użycie profilu zaufanego jest jedną z opcji logowania do aplikacji (krajowy węzeł identyfikacji elektronicznej).

Jeżeli nie mam profilu zaufanego to jak mam się spisać?

Osoby nieposiadające profilu zaufanego mogą wybrać opcję logowania z użyciem własnego nr Pesel oraz nazwiska rodowego matki. Podczas procesu logowania wymagane będzie również ustalenie hasła jako dodatkowego poziomu ochrony.

Nie pamiętam swojego numeru PESEL. Jak mogę się spisać inaczej?

Aby zalogować się do aplikacji można wybrać opcję profilu zaufanego. Jeżeli nie jest to możliwe, należy wybrać opcję z numerem Pesel, który można sprawdzić np. we własnym dowodzie osobistym. Należy jednocześnie pamiętać, że Pesel jest wymagany nie tylko w procesie logowania, ale również podczas wypełniania własnych danych osobowych w aplikacji.

Czy na pewno potrzebuję PESEL do zalogowania się do aplikacji?

Aby zalogować się do aplikacji można wybrać opcję profilu zaufanego. Należy jednocześnie pamiętać, że Pesel jest wymagany podczas wypełniania własnych danych osobowych w aplikacji.

print