AKTUALIZACJA 29.03.2024 r.

Konsultujemy przyszłość transportu w Aglomeracji Wałbrzyskiej!

Trwają konsultacje Planu Mobilności dla Aglomeracji Wałbrzyskiej. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, ekspertów i urzędników zaplanowaliśmy między innymi, że do 2035 r.:

  • Powstanie zintegrowany system transportowy łączący kolej, autobusy regionalne oraz miejskie, a połączenia znajdziesz we wspólnej wyszukiwarce i kupisz na nie wspólny bilet. Będzie to możliwe dzięki utworzeniu związku samorządów Aglomeracji, który będzie sprawniej zarządzać transportem niż gminy z osobna;
  • Na trasach między ośrodkami Aglomeracji takimi jak Wałbrzych, Kamienna Góra, Świdnica, Jawor, Strzegom czy Nowa Ruda pojadą nowe autobusy regionalne.

Z mniejszych miejscowości dojedziesz do najbliższego węzła przesiadkowego, gdzie komfortowe przesiadki pomiędzy liniami zapewni 19 wygodnych węzłów;

  • Powstanie spójna, ponadlokalna sieć dróg dla rowerów i poprawią się warunki dla codziennych dojazdów rowerem;
  • Planowanie przestrzenne w większym stopniu będzie uwzględniać kwestię dostępności transportu publicznego;
  • Będziemy inwestować w dostępność przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami, tworzyć atrakcyjne i bezpieczne przestrzenie dla ruchu pieszego i rowerowego oraz minimalizować odległości, jakie trzeba pokonać w drodze na przystanek;
  • Ruch w centrach miejscowości zmniejszy się dzięki sieci obwodnic, co pozwoli na uspokojenie ruchu i poprawę bezpieczeństwa na osiedlach, przy szkołach, sklepach i innych ważnych obiektach;
  • Zmniejszy się negatywny wpływ transportu na środowisko, także dzięki poprawie oferty połączeń obsługujących najważniejsze atrakcje turystyczne obszaru.

To zaledwie fragment zmian, które zaplanowaliśmy. Sprawdź, co jeszcze ma się zmienić i oceń, czego brakuje w planie. Przyjdź na spotkanie konsultacyjne Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej Wałbrzyskiego Obszaru Funkcjonalnego i współdecyduj o przyszłości swojego otoczenia.

PRZECZYTAJ PROJEKT DOKUMENTU: LINK

Przyjdź na jedno ze spotkań:

  • Spotkanie w Wałbrzychu: czwartek, 11 kwietnia godz. 12:00 – 15:00, Sala konferencyjna Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu, ul. Kilińskiego 1

Zapisz się tutaj: https://www.survio.com/survey/d/J4Y7P5T1G8B5M3A3U

  • Spotkanie w Świdnicy: czwartek, 11 kwietnia godz. 17.00-20.00, Sala narad Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy, Ul. Armii Krajowej 47-49 (wejście od USC, ul. Armii Krajowej 47)

Zapisz się tutaj: https://www.survio.com/survey/d/G3Z6A8V9A9F1S8B8S

Nie możesz pojawić się na miejscu?
Wypełnij formularz online:
https://forms.office.com/r/c8hpEYAg78


Aktualizacja 12 stycznia 2024 r.

Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej – do pobrania.

Zachęcamy do aktywnego udziału w konsultacjach Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) Wałbrzyskiego Obszaru Funkcjonalnego, które odbędą się w dniu 15.01.2024 r. w godzinach 17:15-19:00 w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu, ul. Kilińskiego 1, sala konferencyjna na parterze.

Twoje zaangażowanie może przyczynić się do stworzenia lepszego systemu transportu publicznego i infrastruktury komunikacyjnej. Oto kilka kwestii, które będą omawiane na spotkaniu:

  1. 🚏 Budowa nowoczesnego systemu transportu publicznego poza największymi ośrodkami: Czy w Twojej gminie potrzebne są nowe połączenia? Daj nam znać!
  2. 🛣️ Bezpieczne przejścia dla pieszych i nowe drogi dla rowerów: Jak poprawić infrastrukturę pieszych i rowerzystów w Twojej okolicy? Jakie rozwiązania mogą wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa?
  3. 🚞 Nowoczesne i niskopodłogowe autobusy regionalne skomunikowane z koleją: Jakie rozwiązania w tym zakresie poprawią Twój komfort podróży?
  4. 🛤️ Wygodne przesiadki i nowoczesna informacja pasażerska: Jakie udogodnienia mogą poprawić Twoje doświadczenia podczas podróży? Jak można usprawnić proces przesiadek oraz informacji dla podróżnych?

Przyjdź na warsztaty konsultacyjne, aby podzielić się swoimi pomysłami i opiniami na temat projektów transportowych w Twojej okolicy. Twoje zdanie ma znaczenie, a decyzje dotyczące przyszłości transportu zależą także od Ciebie. Zapisz się już teraz na warsztaty korzystając z tego linku: https://www.survio.com/survey/d/A4N7F6G7X2P5H9H5A.

W ramach konsultacji będziemy dyskutować o planie mobilności dla wielu gmin wchodzących w skład Wałbrzyskiego Obszaru Funkcjonalnego. To szansa dla Ciebie, aby aktywnie wpływać na kształtowanie przyszłości transportu w regionie. A przed spotkaniem zapoznaj się z projektem dokumentu SUMP dostępnym na dole strony.

Pamiętaj, że liczba miejsc na spotkaniu jest ograniczona, dlatego warto wcześniej dokonać rejestracji.

Wszystkich, którzy chcieliby się włączyć w dyskusję nad Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Wałbrzyskiego Obszaru Funkcjonalnego zachęcamy do zapoznania się z projektem dokumentu dostępnym poniżej (na dole strony) oraz zgłaszania sugestii zmian na spotkaniu konsultacyjnym lub w formularzu online dostępnym tutaj: https://1drv.ms/x/s!Al3OHGbHuHgKjk9MB398un0Ukz-j?e=97rsQb.

Jeśli masz pytania lub chcesz wyrazić swoje zdanie przed spotkaniem, skontaktuj się z nami pod adresem: contact@cdotpoint.com.

Przyjdź, podziel się swoimi pomysłami, i wspólnie pracujmy nad lepszym, zrównoważonym mobilnością Wałbrzyskim Obszarem Funkcjonalnym!

AKTUALIZACJA 4 stycznia 2024 r.

🚏 Wspólny bilet na autobus miejski i regionalny?
🚸  Bezpieczne przejścia dla pieszych i nowe drogi dla rowerów?
🚞  Nowoczesne i niskopodłogowe autobusy regionalne skomunikowane z koleją?
🛤️ Wygodne przesiadki i nowoczesna informacja pasażerska?

Wałbrzyski Obszar Funkcjonalny będzie miał swój Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, który wskaże kierunki rozwoju transportu i będzie stanowił wskazówkę dla rozwiązania problemów związanych z mobilnością w 27 stowarzyszonych gminach.

Zapisz się na warsztaty, na których zdecydujemy, o przyszłości mobilności
w naszych gminach: https://www.survio.com/survey/d/A4N7F6G7X2P5H9H5A

Na jakie projekty transportowe samorząd powinien wydać pieniądze w Twojej okolicy?

Przyjdź na warsztaty konsultacyjne Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej Wałbrzyskiego Obszaru Funkcjonalnego i porozmawiaj z ekspertami o integracji
i rozbudowie systemu transportu zbiorowego, bezpiecznej infrastrukturze rowerowej, przyjaznej przestrzeni i bezpiecznych drogach.

Spotkanie odbędzie się w dniu 15.01.2024 r. w godz. 17:15-19:00 w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu przy ul. Kilińskiego 1
w sali konferencyjnej na parterze.

Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej Wałbrzyskiego Obszaru Funkcjonalnego tworzony jest dla gmin: Boguszów–Gorce, Czarny Bór, Dobromierz, Głuszyca, Jaworzyna Śląska, Jedlina-Zdrój, Jawor, Miasto Kamienna Góra, Gmina Kamienna Góra, Lubawka, Marcinowice, Mieroszów, Mściwojów, Miasto Nowa Ruda, Gmina Nowa Ruda, Paszowice, Radków, Stare Bogaczowice, Strzegom, Miasto Świdnica, Gmina Świdnica, Świebodzice, Szczawno–Zdrój, Walim, Wałbrzych, Wądroże Wielkie i Żarów.  Dokument będzie odpowiedzią na problemy i potrzeby mieszkańców regionu w zakresie sytuacji komunikacyjnej Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Wszystkich, którzy chcieliby się włączyć w dyskusję nad Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Wałbrzyskiego Obszaru Funkcjonalnego zachęcamy do zapoznania się z projektem dokumentu dostępnym poniżej (na dole strony) oraz zgłaszania sugestii zmian na spotkaniu konsultacyjnym lub w formularzu online dostępnym tutaj: https://1drv.ms/x/s!Al3OHGbHuHgKjk9MB398un0Ukz-j?e=97rsQb.

Masz pytania?

Skontaktuj się z prowadzącym proces tworzenia Planu pod adresem: contact@cdotpoint.com

Liczba miejsc jest ograniczona, w związku z czym prosimy o dokonanie rejestracji.

 

Faza informacji o realizacji o projekcie (przed badaniami) – 28.08.2023 r.

Tytuł: Gminy Aglomeracji Wałbrzyskiej tworzą Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej

Planem objęte  zostaną gminy: Boguszów–Gorce, Czarny Bór, Dobromierz, Głuszyca, Jaworzyna Śląska, Jedlina-Zdrój, Jawor, Miasto Kamienna Góra, Gmina Kamienna Góra, Lubawka, Marcinowice, Mieroszów, Mściwojów, Miasto Nowa Ruda, Gmina Nowa Ruda, Paszowice, Radków, Stare Bogaczowice, Strzegom, Miasto Świdnica, Gmina Świdnica, Świebodzice, Szczawno–Zdrój, Walim, Wałbrzych, Wądroże Wielkie, Żarów wchodzące w skład Wałbrzyskiego Obszaru Funkcjonalnego. Dokument będzie miał charakter strategiczny, wprowadzający cele i kierunki działań dla wszystkich gmin w zakresie zrównoważonej mobilności miejskiej. Wszyscy mieszkańcy będą mogli wziąć udział w tworzeniu dokumentu, m.in. za sprawą konsultacji społecznych oraz badania ankietowego.

Czym jest Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP)?

Dokument SUMP jest strategią długoterminową, która dotyczy poprawy jakości życia mieszkańców w zakresie przemieszczania się po określonym obszarze. Założenia dokumentu zorientowane są na ewolucję polityk miejskich w zgodzie z ideami zrównoważonego rozwoju. Wśród najważniejszych elementów tworzenia dokumentu znajdują się m.in. włączanie mieszkańców w proces tworzenia strategii czy analiza efektywności i dostępności komunikacji miejskiej.

Jaki jest cel wdrożenia SUMP?

Wdrożenie SUMP umożliwi wszystkim mieszkańcom Wałbrzyskiego Obszaru Funkcjonalnego wygodniejsze przemieszczanie się do pracy, miejsca wypoczynku czy na zakupy. Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej umożliwi również łatwiejsze pozyskiwanie środków zewnętrznych przez gminy Obszaru Funkcjonalnego. Wśród założeń dokumentu znajduje się także komunikacyjna integracja gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej, co przełoży się na poprawę jakości życia mieszkańców.

Jaki będzie zakres tematyczny realizowanego Planu?

Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej WOF będzie kompleksowym, wielowątkowym dokumentem. Wśród głównych zagadnień o charakterze strategicznym (długoterminowym) znajdą się:

  • Bezpieczeństwo ruchu drogowego,
  • Dostęp do publicznego transportu zbiorowego,
  • Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych;
  • Jakość powietrza.

Wskazane pola tematyczne są punktem wyjścia dla licznych analiz dotyczących, m.in. rozlokowania przystanków komunikacji publicznej, częstotliwości kursowania poszczególnych linii autobusowych, a także potrzeb transportowych mieszkańców.

Jakie korzyści niesie ze sobą wdrożenie SUMP?

Wdrożenie SUMP WOF to liczne korzyści dla mieszkańców i samorządów Wałbrzyskiego Obszaru Funkcjonalnego:

  • Rozwój jakości transportu zbiorowego kursującego na terenie gmin Wałbrzyskiego Obszaru Funkcjonalnego;
  • Efektywniejsze staranie się o dofinansowanie ze środków krajowych i europejskich w celu rozwoju infrastruktury drogowej na terenie Obszaru;
  • Integracja gmin WOF, a także mieszkańców. Efektywna komunikacja transportowa to ułatwienie w tworzeniu wspólnych inicjatyw.
  • Tworzenie inicjatyw i projektów w zgodzie z potrzebami mieszkańców. Dokument będzie tworzony przy aktywnym udziale mieszkańców Obszaru, wszystkie opinie i pomysły będą szczegółowo analizowane.
  • Inteligentne planowanie połączeń transportowych powoduje wzrost bezpieczeństwa na drogach.

Już wkrótce rozpoczną się otwarte warsztaty, a także badanie ankietowe. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w procesie tworzenia dokumentu.

Wykonawcą dokumentu jest firma Cpoint Sp. z o.o., w razie pytań lub chęci wyrażenia opinii prosimy o kontakt z jej przedstawicielami pod adresem contact@cdotpoint.com.


Artykuł #1 – faza I

Tytuł: Twórzmy lepszą przyszłość – ankieta dotycząca Planu Zrównoważonej Mobilności Wałbrzyskiego Obszaru Funkcjonalnego

Gminy Aglomeracji Wałbrzyskiej tworzą Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Planem objęte  zostaną gminy: Boguszów–Gorce, Czarny Bór, Dobromierz, Głuszyca, Jaworzyna Śląska, Jedlina-Zdrój, Jawor, Miasto Kamienna Góra, Gmina Kamienna Góra, Lubawka, Marcinowice, Mieroszów, Mściwojów, Miasto Nowa Ruda, Gmina Nowa Ruda, Paszowice, Radków, Stare Bogaczowice, Strzegom, Miasto Świdnica, Gmina Świdnica, Świebodzice, Szczawno–Zdrój, Walim, Wałbrzych, Wądroże Wielkie, Żarów wchodzące w skład Wałbrzyskiego Obszaru Funkcjonalnego.  Dokument będzie odpowiedzią na problemy i potrzeby  mieszkańców regionu w zakresie sytuacji komunikacyjnej Aglomeracji Wałbrzyskiej. Zaproponowane w Planie Zrównoważonej Mobilności Miejskiej działania zostaną dostosowane do istniejącej infrastruktury komunikacyjnej oraz pozwolą na określenie kierunku zmian, które polepszą codzienne funkcjonowanie mieszkańców aglomeracji.

W tworzeniu dokumentu będzie ważny każdy głos, w związku z czym zachęcamy do wzięcia udziału w ankiecie, która dostępna jest pod poniższym linkiem: https://www.survio.com/survey/d/X4F7A4P3U5R5B5Q3N.

Możliwość udzielenia odpowiedzi ankietowej otwarta jest do 01.09.2023 r.

Wykonawcą dokumentu jest firma Cpoint Sp. z o.o., w razie pytań lub chęci wyrażenia opinii prosimy o kontakt z jej przedstawicielami pod adresem contact@cdotpoint.com.

KLIKNIJ I ROZPOCZNIJ ANKIETĘ


Artykuł #2 – faza I przypomnienie

Tytuł: Pozostały tylko 4 dni na udzielenie odpowiedzi ankietowej!

Pozostały tylko 4 dni do zamknięcia ankiety, która dotyczy poznania Państwa opinii w zakresie zapisów Planu Zrównoważonej Mobilności Wałbrzyskiego Obszaru Funkcjonalnego!
Gminy Aglomeracji Wałbrzyskiej tworzą Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Planem objęte zostaną gminy: Boguszów–Gorce, Czarny Bór, Dobromierz, Głuszyca, Jaworzyna Śląska, Jedlina-Zdrój, Jawor, Miasto Kamienna Góra, Gmina Kamienna Góra, Lubawka, Marcinowice, Mieroszów, Mściwojów, Miasto Nowa Ruda, Gmina Nowa Ruda, Paszowice, Radków, Stare Bogaczowice, Strzegom, Miasto Świdnica, Gmina Świdnica, Świebodzice, Szczawno–Zdrój, Walim, Wałbrzych, Wądroże Wielkie, Żarów wchodzące w skład Wałbrzyskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Dokument będzie odpowiedzią na problemy i potrzeby mieszkańców regionu w zakresie sytuacji komunikacyjnej Aglomeracji Wałbrzyskiej. Zaproponowane w Planie Zrównoważonej Mobilności Miejskiej działania zostaną dostosowane do istniejącej infrastruktury komunikacyjnej oraz pozwolą na określenie kierunku zmian, które polepszą codzienne funkcjonowanie mieszkańców aglomeracji.

Ponownie zachęcamy do wzięcia udziału w ankiecie, która dostępna jest pod poniższym linkiem:
https://www.survio.com/survey/d/X4F7A4P3U5R5B5Q3N

a także w najbliższym Urzędzie Gminy w wersji tradycyjnej – papierowej.

Możliwość udzielenia odpowiedzi ankietowej otwarta jest do 01.09.2023 r.
Wykonawcą dokumentu jest firma Cpoint Sp. z o.o., w razie pytań lub chęci wyrażenia opinii prosimy o kontakt z jej przedstawicielami pod adresem contact@cdotpoint.com.

KLIKNIJ I ROZPOCZNIJ ANKIETĘ