„Czas pokaże”

Kiedy ponad 3 lata temu walimskie Centrum Kultury i Turystyki ogłosiło zbiórkę pamiątek po dawnych Zakładach Lniarskich, nikt nie mógł przewidzieć w którą stronę skieruje się całe przedsięwzięcie.

Na pytania „Czy to będzie wystawa, czy muzeum?” padła znamienna odpowiedź „Czas pokaże”.

I czas pokazał.

Przypadkowe odnalezienie Sztandaru Państwowych Zakładów Lniarskich w Walimiu i przekazanie go do CKiT było kamyczkiem, który poruszył lawinę, a przemysłowa przeszłość regionu – wydawałoby się tak odległa – ożyła za sprawą historycznych wystaw organizowanych przy okazji rozmaitych gminnych wydarzeń.

Dziś zebrana kolekcja stała się już na tyle pokaźna, że ciężko o okazjonalną wystawę, która mogłaby zaprezentować większość zgromadzonych eksponatów – jednak ich ilość nie jest problemem, a szansą!

Szansę tą postanowili wykorzystać przewodnicy i regionaliści zafascynowani lokalną historią i przyrodą, zrzeszeni w nowopowstającym Stowarzyszeniu „Sudeckie 9sił”.

Z inicjatywy Katarzyny Matuły i Anny Motyki – przewodniczek sudeckich – w Urzędzie Gminy Walim odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział  Adam Hausman Wójt Gminy Walim, Wioletta Sowa p.o. dyrektora CKiT oraz Marcin Musiał i Karol Machi – koordynatorzy projektu Ocalone Dziedzictwa – zajmujący się wsparciem tworzenia Regionalnych Izb Pamięci w zachodniej i północnej Polsce.

Po wstępnych rozmowach okazało się, że dzięki wieloletniej pracy CKiT, zaangażowaniu pasjonatów i wsparciu ze strony samorządu, dysponujemy wszystkim co niezbędne, by już w przyszłym roku w Walimiu mogła powstać Regionalna Izba Pamięci.

W związku z planowanym przeniesieniem Gminnej Biblioteki i Ośrodka Pomocy Społecznej do nowego budynku zwolnią się lokale przy ul. Długiej 8.
Po adaptacji sal, to właśnie tam Regionalna Izba Pamięci w Walimiu będzie przypominać o historii i tożsamości naszego regionu.

A co będzie dalej?
Czas pokaże.