Uwaga WILKI!

Apel do mieszkańców!

Drodzy Mieszkańcy,

w związku z pojawiającymi się sygnałami dotyczącymi obecności wilków w miejscowościach sąsiadujących z naszą Gminą  prosimy o zachowanie ostrożności i przestrzeganie poniższych zasad:

  1.  Nie dokarmiaj wilków; jeżeli wilk wydaje się być osłabiony, chory, nie utrzymuje dystansu 30 m od człowieka zawiadom Urząd Gminy Walim.

  2.  Na terenie posesji oraz podczas pobytu w lesie nie pozostawiaj niezabezpieczonej żywności lub jej resztek, dotyczy to również żywności dla psów i kotów.

  3.  Zabezpieczaj pojemniki na odpady kompostowane oraz komunalne.

  4.  W okresie między zmierzchem a świtem, zabezpieczaj zwierzęta domowe, psy w pomieszczeniu lub w kojcu – nie na uwięzi – taki pies staje się wyjątkowo łatwą ofiarą.

    W lesie prowadź psa wyłącznie na smyczy!

  5.  Nigdy nie zabieraj ze sobą, ani nie dotykaj napotkanego w lesie szczenięcia wilka, jeżeli wiesz o sytuacji, że ktoś przetrzymuje szczenię wilka, natychmiast zawiadom Policję – takie zwierzęta jako dorosłe mogą być niebezpieczne dla ludzi, w tym również dla przetrzymującego.

  6.  Zabezpieczaj zwierzęta gospodarskie. Za zabite lub ranne zwierzęta gospodarskie pozostawione od zmierzchu do świtu bez zabezpieczenia Skarb Państwa nie wypłaca odszkodowań. W razie wątpliwości w wybraniu sposobu zabezpieczenia możesz skontaktować się z RDOŚ (Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska) we Wrocławiu.

  7.  W celu uzyskania odszkodowania za utracone zwierzę w wyniku ataku wilka złóż stosowny wniosek w RDOŚ we Wrocławiu.

Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem,  bywa jednak,
że podczas bezpośredniego spotkania mogą się nam przyglądać dłuższą chwilę, zanim wyczują nasz zapach. Pamiętajmy jednak, że są to zwierzęta dzikie i w przypadku napotkania wilka należy spokojnie się oddalić.

W Polsce wilki znajdują się pod ochroną a ich odstrzał jest zabroniony!