Zamek Grodno wybudowany został na szczycie wzgórz Choina na wysokości ok. 450 m, w północnej części Gór Sowich i wznosi się ponad doliną Bystrzycy Świdnickiej. Jest jednym z najbardziej malowniczo położonych i najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków śląskich. Powstał w XIII wieku, jako jedno z ogniw systemu ochronnego, na południowej granicy księstwa Świdnicko – Jaworskiego. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1315 r.

Za panowania  księcia Bolka II rozbudowano warownię, która stała się własnością rodu Schoffów. Niemniej często przebywała tu księżna Agnieszka, wdowa po Bolku II. Kolejnymi właścicielami w XV w. byli Mühlheimowie, Czetritzowie, Hobergowie i Lugauowie. Członkowie ostatniego z wymienionych rodów w latach 1545-1587 dokonali przebudowy renesansowej, której efekty są doskonale widoczne do dziś (m. in. bogate portale, sgraffita).

W czasie wojny trzydziestoletniej zamek splądrowały wojska szwedzkie, w 1680 r. oblegali go zbuntowani chłopi z okolicznych wsi, a w 1689 r. strawił go pożar. Kolejnym właścicielem był feudał niemiecki, Jerzy von Eden. W 1789 roku wali się ściana południowa na dziedzińcu gotyckim oraz sąsiednie skrzydło.

Prace konserwatorskie, podjęte w 1824r., miały przystosować zamek na potrzeby ruchu turystycznego. Prowadzono je również w latach 1957-1958, kiedy to umocniono wieżę, zabezpieczono mury i urządzono muzeum. Zespół zamkowy składa się z gotycko-renesansowego zamku górnego, wieży posadowionej na skale oraz zamku dolnego – najmłodszej części warowni. Zamek zbudowany jest z kamienia, a cegły użyto w późniejszych przybudówkach i renesansowych attykach. Wieża jest u dołu czworokątna, wyżej 8-boczna. Górna część zamku jest w ruinie, a w ocalałych salach mieści się niewielkie muzeum. Od 2009 roku właścicielem zamku jest Gmina Walim. Wokół zamku rozpościera się przepiękny rezerwat przyrody „Góra Choina”. Na dziedzińcu zamkowym rośnie pomnikowa lipa, zwana lipą sądową.

Zapraszamy na stronę internetową Zamku Grodno

Home