Maturzyści z Powiatu Świdnickiego przybyli dziś w mury 1 Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, by poznać niezwykłą historię człowieka, za sprawą którego już za kilka dni przystąpią do jednego z najważniejszych egzaminów na ścieżce edukacji.

Karl Abraham von Zetlitz, bo to o nim mowa, to pruski minister żyjący w XVIII wieku, zajmujący się ówczesnym system edukacji i licznymi reformami, wprowadził w podejściu do oświaty wiele przełomowych zmian, które przetrwały do dziś.

Uczestnicy wydarzenia mieli okazję obejrzeć dwie produkcje filmowe – pierwszą był film Łukasza Kazka, promujący odkrycie dokonane przez historyka – sarkofag Karla Abrahama von Zetlitza spoczywającą w krypcie w podziemiach kościoła św. Jadwigi w Walimiu.
Drugą produkcją był konkursowy filmik autorstwa Karola Drąga (obecnie ucznia klasy 7) z PSP im. Janusza Korczaka w Jugowicach, w którym młodzi aktorzy, przebrani za mumie opowiadają jak istotną postacią dla historii naszej gminy, regiony, a nawet Polski jest postać pruskiego ministra.

Z inspirującym przemówieniem prezentującym różne drogi w świecie stojącym otworem przed maturzystami wystąpili absolwenci świdnickich szkół średnich i samorządowcy.

Wszyscy maturzyści zostali obdarowani „szczęśliwymi długopisami”, aby ten nadchodzący, 236 już egzamin dojrzałości w historii poszedł im równie sprawnie jak wielu pokoleniom przed nimi.